STPS16150CG-TR
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 2715 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STPS16150CG-TR | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK | Inquiry | |
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
- Base Part Number
- STPS16150C
- Supplier Device Package
- D2PAK
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 3µA @ 150V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 150V
- Operating Temperature - Junction
- 175°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 920mV @ 8A
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
- 8A