STPS15SM80CT
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 1910 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STPS15SM80CT | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220AB | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- Packaging
- Tube
- Diode Type
- Schottky
- Part Status
- Obsolete
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- TO-220-3
- Base Part Number
- STPS15SM80C
- Diode Configuration
- 1 Pair Common Cathode
- Supplier Device Package
- TO-220AB
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 20µA @ 80V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 80V
- Operating Temperature - Junction
- 175°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 780mV @ 7.5A
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
- 7.5A