STPS15L30CB-TR
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 2091 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STPS15L30CB-TR | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V DPAK | $1.41 | |
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- Packaging
- Cut Tape (CT)
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
- Base Part Number
- STPS15L30C
- Supplier Device Package
- DPAK
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 1mA @ 30V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 30V
- Operating Temperature - Junction
- 150°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 480mV @ 7.5A
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
- 7.5A