STPS120L15TV
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STPS120L15TV
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1116 pcs
Datasheet: STPS120L15TV
Product Category: Diodes - Rectifiers - Arrays Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE MODULE 15V 60A ISOTOP $24.32
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
ISOTOP
Diode Configuration
2 Independent
Supplier Device Package
ISOTOP®
Current - Reverse Leakage @ Vr
22mA @ 12V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
15V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
430mV @ 60A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
60A