STPS10M60SFY
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STPS10M60SFY
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2430 pcs
Datasheet: STPS10M60SFY
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: AUTOMOTIVE 60V LOWVF POWER SCHOT Inquiry
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Automotive, AEC-Q101, ECOPACK®2
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Base Part Number
STPS10
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Current - Reverse Leakage @ Vr
50µA @ 60V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60V
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
650mV @ 10A