STPS10L60CFP
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 1373 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STPS10L60CFP | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220FP | $1.77 | |
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- Packaging
- Tube
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- TO-220-3 Full Pack
- Base Part Number
- STPS10L60C
- Supplier Device Package
- TO-220FP
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 220µA @ 60V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 60V
- Operating Temperature - Junction
- 150°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 550mV @ 5A
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
- 5A