STP11NM80
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STP11NM80
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2911 pcs
Datasheet: STP11NM80
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 800V 11A TO-220 $5.84
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
MDmesh™
FET Type
N-Channel
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Base Part Number
STP11N
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
400mOhm @ 5.5A, 10V
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
Supplier Device Package
TO-220AB
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
43.6nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
800V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1630pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V