STP11NM65N
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 1011 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STP11NM65N | ||
| Description: | MOSFET N-CH 650V 11A TO-220 | $4.09 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- MDmesh™ II
- FET Type
- N-Channel
- Packaging
- Tube
- Vgs (Max)
- ±25V
- Technology
- MOSFET (Metal Oxide)
- FET Feature
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- TO-220-3
- Base Part Number
- STP11N
- Vgs(th) (Max) @ Id
- 4V @ 250µA
- Operating Temperature
- 150°C (TJ)
- Rds On (Max) @ Id, Vgs
- 455mOhm @ 5.5A, 10V
- Power Dissipation (Max)
- 110W (Tc)
- Supplier Device Package
- TO-220
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
- 29nC @ 10V
- Drain to Source Voltage (Vdss)
- 650V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
- 800pF @ 50V
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
- 11A (Tc)
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
- 10V