STM32L152VCH6
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STM32L152VCH6
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2675 pcs
Datasheet: STM32L152VCH6
Speed
32MHz
RAM Size
32K x 8
EEPROM Size
8K x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
83
Package / Case
100-UFBGA
Data Converters
A/D 25x12b; D/A 2x12b
Base Part Number
STM32L152
Program Memory Size
256KB (256K x 8)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
100-UFBGA (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V