STM32L151V8H6A
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STM32L151V8H6A
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1351 pcs
Datasheet: STM32L151V8H6A
Speed
32MHz
RAM Size
32K x 8
EEPROM Size
4K x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O
83
Package / Case
100-UFBGA
Data Converters
A/D 24x12b; D/A 2x12b
Base Part Number
STM32L151
Program Memory Size
64KB (64K x 8)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
100-UFBGA (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V