STM32L151RDT7
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STM32L151RDT7
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2292 pcs
Datasheet: STM32L151RDT7
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
32MHz
Series
STM32L1
RAM Size
48K x 8
Core Size
32-Bit
Packaging
Tray
EEPROM Size
12K x 8
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
51
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Package / Case
64-LQFP
Data Converters
A/D 21x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
STM32L151
Program Memory Size
384KB (384K x 8)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package
64-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V