STM32L151R6T6A
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STM32L151R6T6A
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2124 pcs
Datasheet: STM32L151R6T6A
Speed
32MHz
Series
STM32L1
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tray
EEPROM Size
4K x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Number of I/O
51
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Package / Case
64-LQFP
Data Converters
A/D 20x12b; D/A 2x12b
Base Part Number
STM32L151
Program Memory Size
32KB (32K x 8)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
64-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V