STM32L151CCT7TR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STM32L151CCT7TR
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1289 pcs
Datasheet: STM32L151CCT7TR
Speed
32MHz
Series
STM32L1
RAM Size
32K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
EEPROM Size
8K x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Number of I/O
37
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Package / Case
48-LQFP
Data Converters
A/D 14x12b; D/A 2x12b
Base Part Number
STM32L151
Program Memory Size
256KB (256K x 8)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package
48-LQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V