STM32L151C8T6
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 2891 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STM32L151C8T6 | ||
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Speed
- 32MHz
- Series
- STM32L1
- RAM Size
- 10K x 8
- Core Size
- 32-Bit
- Packaging
- Tray
- EEPROM Size
- 4K x 8
- Part Status
- Active
- Peripherals
- Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
- Connectivity
- I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
- Mounting Type
- Surface Mount
- Number of I/O
- 37
- Core Processor
- ARM® Cortex®-M3
- Package / Case
- 48-LQFP
- Data Converters
- A/D 16x12b; D/A 2x12b
- Oscillator Type
- Internal
- Base Part Number
- STM32L151
- Program Memory Size
- 64KB (64K x 8)
- Program Memory Type
- FLASH
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Supplier Device Package
- 48-LQFP (7x7)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 1.8V ~ 3.6V