STM32L073VZI6TR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STM32L073VZI6TR
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2531 pcs
Datasheet: STM32L073VZI6TR
Speed
32MHz
Series
STM32L0
RAM Size
20K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
EEPROM Size
6K x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Number of I/O
84
Package / Case
100-UFBGA
Data Converters
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Base Part Number
STM32L073
Program Memory Size
192KB (192K x 8)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
100-UFBGA (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V