STM32L072KZU6TR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STM32L072KZU6TR
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2026 pcs
Datasheet: STM32L072KZU6TR
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
32MHz
Series
STM32L0
RAM Size
20K x 8
Core Size
32-Bit
Packaging
Tape & Reel (TR)
EEPROM Size
6K x 8
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
25
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Package / Case
32-UFQFN Exposed Pad
Data Converters
A/D 10x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
STM32L072
Program Memory Size
192KB (192K x 8)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
32-UFQFPN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V