STM32L071KBU3TR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STM32L071KBU3TR
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1497 pcs
Datasheet: STM32L071KBU3TR
Speed
32MHz
Series
STM32L0
RAM Size
20K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
EEPROM Size
6K x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Number of I/O
23
Package / Case
32-UFQFN Exposed Pad
Data Converters
A/D 10x12b
Base Part Number
STM32L071
Program Memory Size
128KB (128K x 8)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
32-UFQFPN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V