STM32L062K8U6
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STM32L062K8U6
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2474 pcs
Datasheet: STM32L062K8U6
Speed
32MHz
Series
STM32L0
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tray
EEPROM Size
2K x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Number of I/O
27
Package / Case
32-UFQFN Exposed Pad
Data Converters
A/D 10x12b; D/A 1x12b
Base Part Number
STM32L062
Program Memory Size
64KB (64K x 8)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
32-UFQFPN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V