STM32L011F3U6TR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STM32L011F3U6TR
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1064 pcs
Datasheet: STM32L011F3U6TR
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 32BIT 8KB FLASH 20UFQFPN Inquiry
Speed
32MHz
Series
STM32L0
RAM Size
2K x 8
Packaging
Digi-Reel®
EEPROM Size
512 x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Number of I/O
16
Package / Case
20-UFQFN
Data Converters
A/D 7x12b
Base Part Number
STM32L011
Program Memory Size
8KB (8K x 8)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
20-UFQFPN (3x3)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V