STM32F048C6U6TR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STM32F048C6U6TR
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1173 pcs
Datasheet: STM32F048C6U6TR
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
48MHz
Series
STM32F0
RAM Size
6K x 8
Core Size
32-Bit
Packaging
Tape & Reel (TR)
EEPROM Size
Part Status
Active
Peripherals
DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity
CANbus, HDMI-CEC, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
38
Core Processor
ARM® Cortex®-M0
Package / Case
48-UFQFN Exposed Pad
Data Converters
A/D 13x12b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
STM32F04
Program Memory Size
32KB (32K x 8)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
48-UFQFPN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V