STGP19NC60S
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STGP19NC60S
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2920 pcs
Datasheet: STGP19NC60S
Product Category: Transistors - IGBTs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IGBT 600V 40A 130W TO220 $4.38
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
PowerMESH™
IGBT Type
Packaging
Tube
Input Type
Standard
Gate Charge
54.5nC
Part Status
Obsolete
Power - Max
130W
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Test Condition
480V, 12A, 10Ohm, 15V
Base Part Number
STGP19
Switching Energy
135µJ (on), 815µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
17.5ns/175ns
Operating Temperature
Supplier Device Package
TO-220
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.9V @ 15V, 12A
Current - Collector (Ic) (Max)
40A
Current - Collector Pulsed (Icm)
80A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600V