STGP12NB60K
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STGP12NB60K
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2153 pcs
Datasheet: STGP12NB60K
Product Category: Transistors - IGBTs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IGBT 600V 30A 125W TO220 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
PowerMESH™
IGBT Type
Packaging
Tube
Input Type
Standard
Gate Charge
54nC
Part Status
Obsolete
Power - Max
125W
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Test Condition
480V, 12A, 10Ohm, 15V
Base Part Number
STGP12
Switching Energy
258µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
25ns/96ns
Operating Temperature
150°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-220AB
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.8V @ 15V, 12A
Current - Collector (Ic) (Max)
30A
Current - Collector Pulsed (Icm)
60A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600V