STF150N10F7
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STF150N10F7
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2572 pcs
Datasheet: STF150N10F7
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 100V 65A TO-220FP Inquiry
Series
DeepGATE™, STripFET™ VII
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Base Part Number
STF15
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.2mOhm @ 55A, 10V
Power Dissipation (Max)
35W (Tc)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
117nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8115pF @ 50V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
65A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V