STF11N65K3
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STF11N65K3
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2754 pcs
Datasheet: STF11N65K3
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 650V 11.0A TO220FP Inquiry
Series
SuperMESH3™
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Base Part Number
STF11
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 100µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
850mOhm @ 3.6A, 10V
Power Dissipation (Max)
35W (Tc)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
650V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1180pF @ 50V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V