STF10NM65N
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STF10NM65N
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2071 pcs
Datasheet: STF10NM65N
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 650V 9A TO-220FP Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
MDmesh™ II
FET Type
N-Channel
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±25V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Base Part Number
STF10N
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
480mOhm @ 4.5A, 10V
Power Dissipation (Max)
25W (Tc)
Supplier Device Package
TO-220FP
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
650V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
850pF @ 50V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V