STF10NM50N
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STF10NM50N
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1145 pcs
Datasheet: STF10NM50N
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 500V 7.0A TO220FP $2.42
Series
MDmesh™ II
Vgs (Max)
±25V
Part Status
Obsolete
Base Part Number
STF10N
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
630mOhm @ 3.5A, 10V
Power Dissipation (Max)
25W (Tc)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
500V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
450pF @ 50V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V