STF10N62K3
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STF10N62K3
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2023 pcs
Datasheet: STF10N62K3
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 620V 8.4A TO-220FP $0.99
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
SuperMESH3™
FET Type
N-Channel
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Base Part Number
STF10N
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 100µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
750mOhm @ 4A, 10V
Power Dissipation (Max)
30W (Tc)
Supplier Device Package
TO-220FP
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
620V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1250pF @ 50V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
8.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V