STF10N60M2
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STF10N60M2
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1890 pcs
Datasheet: STF10N60M2
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 600V TO-220FP $1.7
Series
MDmesh™ II Plus
Vgs (Max)
±25V
Base Part Number
STF10N
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 4A, 10V
Power Dissipation (Max)
25W (Tc)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
13.5nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
400pF @ 100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
7.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V