STF10N60DM2
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STF10N60DM2
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2566 pcs
Datasheet: STF10N60DM2
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: N-CHANNEL 600 V, 0.26 OHM TYP., $1.66
Series
MDmesh™ DM2
Vgs (Max)
±25V
Base Part Number
STF10N
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
530mOhm @ 4A, 10V
Power Dissipation (Max)
25W (Tc)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
529pF @ 100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V