STF10LN80K5
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
STF10LN80K5
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1946 pcs
Datasheet: STF10LN80K5
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 800V 8A TO-220FP $2.63
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
MDmesh™
FET Type
N-Channel
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Base Part Number
STF10LN
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 100µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
630mOhm @ 4A, 10V
Power Dissipation (Max)
25W (Tc)
Supplier Device Package
TO-220FP
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss)
800V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
427pF @ 100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V