STD7NS20T4
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 2522 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | STD7NS20T4 | ||
| Description: | MOSFET N-CH 200V 7A DPAK | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- MESH OVERLAY™
- FET Type
- N-Channel
- Packaging
- Digi-Reel®
- Vgs (Max)
- ±20V
- Technology
- MOSFET (Metal Oxide)
- FET Feature
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
- Base Part Number
- STD7
- Vgs(th) (Max) @ Id
- 4V @ 250µA
- Operating Temperature
- 150°C (TJ)
- Rds On (Max) @ Id, Vgs
- 400mOhm @ 3.5A, 10V
- Power Dissipation (Max)
- 45W (Tc)
- Supplier Device Package
- DPAK
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
- 45nC @ 10V
- Drain to Source Voltage (Vdss)
- 200V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
- 540pF @ 25V
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
- 7A (Tc)
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
- 10V