ST1S12G12R
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ST1S12G12R
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1569 pcs
Datasheet: ST1S12G12R
Description: IC REG BUCK 1.2V 700MA TSOT23-5 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
Function
Step-Down
Topology
Buck
Packaging
Digi-Reel®
Output Type
Fixed
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Base Part Number
ST1S12
Current - Output
700mA
Number of Outputs
1
Output Configuration
Positive
Frequency - Switching
1.7MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier
Yes
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Input (Min)
2.5V
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V