LF120CPT-TR
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 2049 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | LF120CPT-TR | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 12V 500MA PPAK | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- PSRR
- 69dB ~ 54dB (120Hz ~ 10kHz)
- Series
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Output Type
- Fixed
- Part Status
- Obsolete
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
- Base Part Number
- LF120
- Control Features
- Enable
- Current - Output
- 500mA
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature
- Number of Regulators
- 1
- Output Configuration
- Positive
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 16V
- Voltage Dropout (Max)
- 0.7V @ 500mA
- Current - Supply (Max)
- 12mA
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- PPAK
- Current - Quiescent (Iq)
- 1.5mA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 12V