LDK130M29R
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LDK130M29R
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2770 pcs
Datasheet: LDK130M29R
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 2.9V 300MA SOT23-5 $0.26
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
55dB (120Hz ~ 10kHz)
Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Output Type
Fixed
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Base Part Number
LDK130
Control Features
Enable
Current - Output
300mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 300mA
Current - Supply (Max)
120µA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
60µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.9V