LD1117AV25
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 2310 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | LD1117AV25 | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 2.5V 1A TO220AB | $0.96 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- PSRR
- 80dB (120Hz)
- Series
- Packaging
- Tube
- Output Type
- Fixed
- Part Status
- Obsolete
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- TO-220-3
- Base Part Number
- LD1117
- Control Features
- Current - Output
- 1A
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature
- Number of Regulators
- 1
- Output Configuration
- Positive
- Operating Temperature
- 0°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 15V
- Voltage Dropout (Max)
- 1.3V @ 1A
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- TO-220AB
- Current - Quiescent (Iq)
- 10mA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 2.5V