LD1085D2T33R
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 1507 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | LD1085D2T33R | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 3.3V 3A D2PAK | Inquiry | |
- PSRR
- 72dB (120Hz)
- Series
- Packaging
- Digi-Reel®
- Part Status
- Active
- Package / Case
- TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
- Base Part Number
- LD1085
- Control Features
- Current - Output
- 3A
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 30V
- Voltage Dropout (Max)
- 1.5V @ 3A
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- D2PAK
- Current - Quiescent (Iq)
- 10mA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 3.3V