LD1085D2T12R
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 2501 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | LD1085D2T12R | ||
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC REG LINEAR 12V 3A D2PAK | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- PSRR
- 66dB (120Hz)
- Series
- Packaging
- Cut Tape (CT)
- Output Type
- Fixed
- Part Status
- Obsolete
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
- Base Part Number
- LD1085
- Control Features
- Current - Output
- 3A
- Protection Features
- Over Current, Over Temperature
- Number of Regulators
- 1
- Output Configuration
- Positive
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C
- Voltage - Input (Max)
- 30V
- Voltage Dropout (Max)
- 1.5V @ 3A
- Voltage - Output (Max)
- Supplier Device Package
- D2PAK
- Current - Quiescent (Iq)
- 10mA
- Voltage - Output (Min/Fixed)
- 12V