L78L33ACZ-AP
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
L78L33ACZ-AP
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1175 pcs
Datasheet: L78L33ACZ-AP
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92-3 $0.1
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
49dB (120Hz)
Series
Packaging
Tape & Box (TB)
Output Type
Fixed
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Base Part Number
L78L33
Control Features
Current - Output
100mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage Dropout (Max)
Current - Supply (Max)
6mA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
TO-92-3
Current - Quiescent (Iq)
5.5mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V