L4940V10
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
L4940V10
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1407 pcs
Datasheet: L4940V10
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 10V 1.5A TO220AB Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
62dB (120Hz)
Series
Packaging
Tube
Output Type
Fixed
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Base Part Number
L4940
Control Features
Current - Output
1.5A
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Voltage - Input (Max)
17V
Voltage Dropout (Max)
0.9V @ 1.5A
Current - Supply (Max)
50mA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Quiescent (Iq)
8mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V