L4940D2T85-TR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
L4940D2T85-TR
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1784 pcs
Datasheet: L4940D2T85-TR
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LINEAR 8.5V 1.5A D2PAK Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
68dB (120Hz)
Series
Packaging
Cut Tape (CT)
Output Type
Fixed
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number
L4940
Control Features
Current - Output
1.5A
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Voltage - Input (Max)
17V
Voltage Dropout (Max)
0.9V @ 1.5A
Current - Supply (Max)
50mA
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Quiescent (Iq)
8mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
8.5V