ITA6V5C1RL
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ITA6V5C1RL
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 2110 pcs
Datasheet: ITA6V5C1RL
Product Category: TVS - Diodes Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: TVS DIODE 5V 12V 8SO $1.82
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Zener
Series
ITA, TRANSIL™
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number
ITA6V5
Power - Peak Pulse
Operating Temperature
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
5
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
8-SO
Voltage - Breakdown (Min)
6.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25A (8/20µs)