BTB16-800SWRG
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 2400 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | BTB16-800SWRG | ||
| Product Category: | Thyristors - TRIACs | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | TRIAC SENS GATE 800V 16A TO220AB | $1.5 | |
- Packaging
- Tube
- Triac Type
- Logic - Sensitive Gate
- Part Status
- Active
- Configuration
- Single
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- TO-220-3
- Base Part Number
- BTB16
- Voltage - Off State
- 800V
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Supplier Device Package
- TO-220AB
- Current - Hold (Ih) (Max)
- 15mA
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
- 10mA
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
- 1.3V
- Current - On State (It (RMS)) (Max)
- 16A
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
- 160A, 168A