BTA24-600BW
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 1222 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | BTA24-600BW | ||
| Product Category: | Thyristors - TRIACs | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB | Inquiry | |
- Part Status
- Obsolete
- Base Part Number
- BTA24
- Voltage - Off State
- 600V
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Current - Hold (Ih) (Max)
- 75mA
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
- 50mA
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
- 1.3V
- Current - On State (It (RMS)) (Max)
- 25A
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
- 250A, 260A