74V2T04STR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
74V2T04STR
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1661 pcs
Datasheet: 74V2T04STR
Product Category: Logic - Gates and Inverters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC INVERTER 3CH 3-INP SOT23-8 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
74V
Features
Packaging
Cut Tape (CT)
Logic Type
Inverter
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
SOT-23-8
Base Part Number
74V2T04
Number of Inputs
3
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Logic Level - Low
0.8V
Logic Level - High
2V
Number of Circuits
3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package
SOT-23-8
Current - Quiescent (Max)
1µA
Current - Output High, Low
8mA, 8mA
Max Propagation Delay @ V, Max CL
7.7ns @ 5V, 50pF