74V2G08STR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
74V2G08STR
Manufacturer: STMicroelectronics In Stock 1041 pcs
Datasheet: 74V2G08STR
Product Category: Logic - Gates and Inverters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC GATE AND 2CH 2-INP SOT23-8 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
74V
Features
Packaging
Digi-Reel®
Logic Type
AND Gate
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
SOT-23-8
Base Part Number
74V2G08
Number of Inputs
2
Voltage - Supply
2V ~ 5.5V
Logic Level - Low
0.5V
Logic Level - High
1.5V
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package
SOT-23-8
Current - Quiescent (Max)
1µA
Current - Output High, Low
8mA, 8mA
Max Propagation Delay @ V, Max CL
7ns @ 5V, 50pF