74V1T14STR
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 2598 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 74V1T14STR | ||
| Product Category: | Logic - Gates and Inverters | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC INVERTER SCHMITT 1CH SOT23-5 | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- 74V
- Features
- Schmitt Trigger
- Packaging
- Digi-Reel®
- Logic Type
- Inverter
- Part Status
- Obsolete
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- SC-74A, SOT-753
- Base Part Number
- 74V1T14
- Number of Inputs
- 1
- Voltage - Supply
- 4.5V ~ 5.5V
- Logic Level - Low
- 0.5V ~ 0.6V
- Logic Level - High
- 2V
- Number of Circuits
- 1
- Operating Temperature
- -55°C ~ 125°C
- Supplier Device Package
- SOT-23-5
- Current - Quiescent (Max)
- 1µA
- Current - Output High, Low
- 8mA, 8mA
- Max Propagation Delay @ V, Max CL
- 8.5ns @ 5V, 50pF