1.5KE68CA
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
In Stock 2242 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 1.5KE68CA | ||
| Product Category: | TVS - Diodes | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | TVS DIODE 58.1V 121V DO201 | $0.88 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Zener
- Series
- 1.5KE, TRANSIL™
- Packaging
- Cut Tape (CT)
- Part Status
- Active
- Applications
- General Purpose
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- DO-201AA, DO-27, Axial
- Base Part Number
- 1.5KE
- Power - Peak Pulse
- 1500W (1.5kW)
- Operating Temperature
- Power Line Protection
- No
- Bidirectional Channels
- 1
- Capacitance @ Frequency
- 775pF @ 1MHz
- Supplier Device Package
- DO-201
- Voltage - Breakdown (Min)
- 64.6V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
- 121V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ)
- 58.1V
- Current - Peak Pulse (10/1000µs)
- 83A (8/20µs)