SMCJ28ATR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SMCJ28ATR
Manufacturer: SMC Diode Solutions In Stock 0 pcs
Datasheet: SMCJ28ATR
Product Category: TVS - Diodes Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: TVS DIODE 28V 45.4V SMC $0.13
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Zener
Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
SMC (DO-214AB)
Unidirectional Channels
1
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33A