SMAJ51ATR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SMAJ51ATR
Manufacturer: SMC Diode Solutions In Stock 3971 pcs
Datasheet: SMAJ51ATR
Product Category: TVS - Diodes Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: TVS DIODE 51V 82.4V SMA Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Zener
Series
SMAJ
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
SMA (DO-214AC)
Unidirectional Channels
1
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.9A