50ZLJ1000M16X25
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
50ZLJ1000M16X25
Manufacturer: Rubycon In Stock 1708 pcs
Datasheet: 50ZLJ1000M16X25
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL $1.45
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
ZLJ
Ratings
Impedance
22 mOhms
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
1000µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
50V
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
2.106A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.51A @ 100kHz